Tartu Kooliteatrite Festival 2016 üllatab vormikatsetustega

Sel nädalavahetusel, 19.-20. märtsil, toimub Tartu Uue Teatri majas Tartu Kooliteatrite Festival, mille raames astub üles umbes kolmsada erinevas vanuses õpilasnäitlejat.

Esimesel päeval saab näha üheksat algklasside ja kaheksat gümnaasiumitruppide lavastust, teisel päeval kolmeteist põhikoolilavastust. „Paljud lavastused on sündinud rühmatööna. Mitmed juhendajad ja noored on alusteksti ise kirjutanud. See, et trupp võtab lavastada mõne näidendi, on tõesti harv juhus. Kui mingi tekst on aluseks võetud, siis pigem proosa,” jagab festivali projektijuht Auli Auväärt oma tähelepanekuid. Auväärt lubab, et festivalil saab näha põnevaid vormikatsetusi, ja juhib tähelepanu, et seekord on kavas koguni kolm monolavastust, kõik gümnaasiumiplokis.

Heatahtlikku ja konstruktiivset tagasisidet annab noortele ja juhendajatele viieliikmeline žürii, kes tunnustab iga truppi ja saadab igast vanuseastmest ühe trupi Tartu linna esindama üleriigilisele festivalile Kooliteater 2016. Žüriisse kuuluvad tunnustatud teatriteadlane Luule Epner, teatrikriitik Marite Butkaite, Tartu Uue Teatri näitlejana üles astunud Siim Angerpikk ja Tartu Üliõpilasteatri stuudio juhendaja Timo Kikas. Eesti Harrastusteatrite Liidu esindajana on laupäeval žüriis vabakutseline lavastaja Tess Pauskar ja pühapäeval liidu tegevjuht Kristiina Oomer.

Sissepääs festivalile on prii. Lisaks etenduste vaatamisele saab teisel korrusel asuval avatud noortealal märke valmistada, näomaalinguid teha, joonistada, lauamänge mängida ja niisama olla. Vaba aja programmi raames toimub ka gümnaasiuminoorte ühine onigiri kokkamine. Algklassilaste meeleheaks tulevad lavale koerad ning põhikoolitruppidel aitavad tunnustamistseremooniat oodata impronäitlejad Maarius Pärn ja Merilin Kirbits.

Varem Tartu Näitemängude Päevade nime kandnud festival on käesolevast aastast selguse mõttes lihtsalt Tartu Kooliteatrite Festival. Lisaks on festivalil nüüdsest ka oma logo – pisike putukas suure palli otsas -, mille autor on kunstnik Kudrun Vungi. Logo võib näha festivali FB-lehel.

Festivali korraldavad Tartu noortekeskused koos vabatahtlike abiväega ja toetavad Bauhof, BMX Akadeemia, Canterville’i lossi mängumaa, Cinamon, Eesti Harrastusteatrite Liit, Emajõe Lodjaselts, Haine Paelavabrik, Katrin Luts, Kristi Mänd, Külli Ehastu, Looduse Omnibuss, Pagariäri Saialill, Ruunipizza, SA Kultuurileht, Salibar OÜ, Sisevete Saatkond, Tartu Ashtanga Jooga Kool, Tartu Linn, Tartu Loodusmaja, Tartu Rulakool, Tartu Seikluspark, Tartu Uus Teater, Tartu Ülikooli muuseum, Teater Ugala, Teater Vanemuine, Trükimuuseum, Tähe Noortekeskus, VAT Teater, Võru Keele Instituut ja Väike Balagan.